Masz pomysł na książkę i chciał(a)byś go przedstawić wydawnictwu? Napisałeś/napisałaś treatment powieści? Albo masz tylko jej zarys w głowie i zastanawiasz się jak zacząć? Zapraszam na konsultację przedwydawniczą.
Od ponad dziesięciu lat działam na “rynku książki”. Prowadziłem dużą księgarnię internetową, wydawałem książki we własnym wydawnictwie, ale też u jednego z największych wydawców w Polsce. Współpracuję z wydawcami, redakcjami, działami promocji. Sam też napisałem książkę. Z doświadczenia znam problemy autorów i autorek, zwłaszcza chcących zadebiutować.
W 2020 roku ukazały się dwie książki, przy których pracowałem – “Z niejednej półki” Michała Nogasia i “Gorzko, gorzko” Joanny Bator, przy której miałem pewien wpływ na końcowy efekt.
Kiedyś pocztą, dziś mailem. Na skrzynki pocztowe redaktorów z wydawnictw beletrystycznych codziennie wpada kilka propozycji wydawniczych. Co roku w Polsce ukazuje się kilkadziesiąt tysięcy książek. Kilkaset tysięcy “się pisze”. Jak sprawić, żeby to Twoja propozycja została zauważona?
Jak przygotować się na rozmowę z wydawnictwem? Co wysłać do wydawnictwa? Od razu całą książkę, czy tylko jej plan, a może jeden rozdział? Jak napisać konspekt książki i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Jak zaprezentować siebie i swój dorobek tak, żeby zmusić wydawcę choć do otwarcia pliku z Twoją propozycją? Z kim się kontaktować? Ale też jakich błędów unikać i jak nie pisać – tego możesz się ode mnie dowiedzieć podczas konsultacji.
W ramach konsultacji oferuję:
– lekturę materiałów, które przygotujesz przed rozmową;
– rozmowę online lub na żywo na temat przedstawionych materiałów, podczas której zadam Ci kilka pytań, odpowiem na Twoje wątpliwości i razem poszukamy najlepszego dla Ciebie rozwiązania;
– krytyczne spojrzenie na Twoją książkę. Z pewnością przyjaciele czy rodzina Cię dopingują i jest to bardzo ważne, żeby mieć wsparcie. Ale ważne jest też, by móc na wczesnym etapie swojej pracy uniknąć błędów, skonfrontować się z innym punktem widzenia;
– spisane uwagi krytyczne dotyczące Twojej książki / propozycji wydawniczej.
Co zyskujesz?
Wszystko zależy od Ciebie. Możliwe, że moje uwagi pomogą Ci w innym spojrzeniu na swoją książkę czy pomysł na nią. Możliwe, że dzięki temu Twoja propozycja będzie czytelniejsza, ciekawsza i szybciej znajdziesz wydawcę. Możliwe, że unikniesz kilku błędów, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i nerwy. Nie oferuję cudów, a uczciwe, rzetelne konsultacje.
Co będzie potrzebne?
– opis książki – nie więcej niż dwie-trzy strony,
– rozdział książki – jeśli masz już gotowy,
– Twój biogram – nie więcej niż pół strony,
– konspekt książki – jeśli masz gotowy.
Szczególnie w przypadku reportażu zachęcam do wysyłania roboczego konspektu, nad którym będziemy pracować. Chcę zobaczyć jak piszesz i jak myślisz o swojej książce.
Czego nie robię w ramach konsultacji?
Nie czytam gotowych książek. Nie piszę recenzji wydawniczych. Nie robię redakcji gotowej książki. Nie dzielę się z Tobą kontaktami do wydawnictw, ale mogę zasugerować niektóre rozwiązania.
Możemy się spotkać “na żywo” w Warszawie, możemy porozmawiać “online” – zależy to od Ciebie. Gwarantuję dyskrecję, rzetelne przygotowanie i wspólną, niełatwą pracę. Nie patrzę na zegarek – pracujemy aż uznamy, że omówiliśmy wszystkie ważne dla Ciebie aspekty.