Małgorzata Narożna pomysłodawczyni przewodnika i całej radości z niego płynącej. Zwykle można ją spotkać w Kluboksięgarni Fika w al. Jana Pawła II, w której wyczarowuje z półek książki, z którymi najmłodsi (a także starsi) czytelnicy już się nie rozstają. Poza tym ma głowę pełną pomysłów, które nieustannie, po kolei z pasją realizuje. Uhonorowana Nagrodą za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Polskiej sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2018”. Na pomysł książki wpadłam, można powiedzieć – w grudniu po południu. W naszej książce chciała oddać ducha miasta i jego mieszkańców. „Fikamy” to też pokłosie jej zainteresowania Szczecinem. Jestem migrantką – przyjechała tu kilkanaście lat temu, bardzo ciekawi ją to miasto i od dawna jest już także jej. Do swojego portfolio dodała kilka lat temu legitymację przewodniczki miejskiej. Ta książka to także dopełnienie tego marzenia i tej roli.
Fikamy po Szczecinie. Małgorzata Narożna, Aleksandra Szwajda
“Fikamy po Szczecinie. Trasa Mewy”
To pierwszy przewodnik, który opowiada o Szczecinie ilustracją. Pierwszy, w którym narratorem jest sam Czytelnik-Odkrywca. Pierwszy, który nie tylko oprowadza po mieście, ale jest towarzyszem i zachętą do poznawania, odkrywania i doświadczania. Oto on: „Fikamy po Szczecinie. Trasa Mewy”. Książka towarzyszy całym rodzinom w spacerze (lub spacerach) po Szczecinie. Pomaga we wspólnym odkrywaniu najważniejszych miejsc w mieście, zapoznaje z ważnymi dla niego postaciami, pozwala dostrzec bogatą miejską przyrodę. A przede wszystkim – wzbudza ciekawość i chęć snucia własnych opowieści.
Autorski projekt, pomysł na serię przewodników “Fikamy po Szczecinie”, zrodził się z potrzeby opowiadania. Lubię powtarzać za Joan Didion „Musimy opowiadać, by żyć”. Nie chciałam, aby był to przewodnik, który przytłacza Czytelnika – zwłaszcza młodego Czytelnika – faktami i datami. Dzięki jego kartom, przepięknie ilustrowanym przez Olę Szwajdę – będzie można przede wszystkim doświadczyć miasta, poznać je i przeżyć.
Fikamy” to autorski projekt, który zakłada wielopłaszczyznowość promocji miasta, a w przyszłości także regionu – województwa zachodniopomorskiego.
Działanie zostało dofinansowane w ramach realizacji zadania publicznego „Mecenat Kulturalny Miasta Szczecin”.
“Fikamy po Szczecinie. Trasa Bogusława”
Kolejny tom obrazkowego przewodnika to próba opowieści o tożsamości młodych mieszkańców Szczecina. “Dorastając, stajemy się świadomi tego, gdzie żyjemy, gdzie żyją inni ludzie.” Czy wiecie kiedy na Pomorzu panowali Gryfici? Kim są Gryfici? Ilu było książąt o imieniu – Bogusław? Możemy zaryzykować opinię, że żyjemy w trudnych, złożonych czasach, ale czy aby a pewno? Mamy pod dostatkiem i w zasięgu ręki prawie wszystko, o czym nawet nie marzyli mieszkańcy Szczecina w XV wieku. Dziś mam książki, internet, klocki lego, umiemy pisać, mówimy w wielu językach. “Aby zrozumieć dzisiejszy i jutrzejszy świat, trzeba najpierw zrozumieć świat wczorajszy.” Od czego zacząć? Od początku! Kiedy był początek? To już zależy od Was.
Aleksandra Szwajda sama o sobie mówi, że jest niepoprawną romantyczką i marzycielką, która stara się przelewać na kartkę swoje stale niekończące się pomysły. Lubi bujać w obłokach i kolorować w myślach szarą rzeczywistość, a potem dzielić się nią z innymi. Wyczarowała w ten sposób trzy autorskie książki „Typowy Janusz”, „Piotruś Nieustraszony” i „Bogusław X Gryfita”, pracowała też przy książkach „Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów” Wydawnictwa Sto Stron oraz „Trzy Świnki” Wydawnictw Zero a Oito. Na co dzień projektuje identyfikacje wizualne, publikacje książkowe i ilustruje – zwłaszcza dla najmłodszych. „Fikamy to projekt, który… fiknął mi z nieba.