Boguś Janiszewski absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży.
Zadebiutował w 2016 roku książką popularnonaukową dla dzieci “Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” wydanej przez poznański Publicat. Pozycja została życzliwie przyjęta przez rynek, co zaowocowało kolejnymi tytułami i przekształceniem pomysłu w serię. W 2017 nakładem tego samego wydawnictwa ukazała się “Polityka”, w 2018 – “Mózg”, w 2019 – “Kosmos”, w 2020 – “Sztuczna Inteligencja.” Ponadto, w czerwcu 2020 ukazała się książeczka “Wirus i inne drobne ustrojstwa” przygotowana na fali aktualnej pandemii. Jesienią 2020 roku ukazał się kolejny tytuł serii pt. “Klimat”. W maju 2021 pojawiły się “Emocje”, a w listopadzie “Śmieci”.
W 2019 roku współpraca z wydawnictwem Albus zaowocowała “Murami” kolejnym tytułem popularnonaukowym dla dzieci. W 2020 roku Albus wydał “Rewolucje”. W 2021 roku autorzy wydali z Agorą “O, Chorobę” – picture book podejmujący temat chorób onkologicznych u dzieci. To książka cegiełka, przygotowana na zamówienie Fundacji ISKIERKA.
Publikacje doczekały się pierwszych wydań zagranicznych. Seria “To, o czym dorośli ci nie mówią” jest wydawana na Ukrainie i w Rosji. “Mury”, “Rewolucje”, “Polityka” poszukują czytelników w Szwecji a “Wirus” w Bułgarii i na Białorusi. Szwedzkie “Mury” i “Rewolucje” uzyskały bardzo dobrą ocenę, przyznaną przez oficjalne gremium recenzenckie, co zobowiązuje wszystkie publiczne biblioteki do zakupu tytułu. W roku 2022 “Mury” zostały wydane również na rynku niemieckim.
„Polityka” uzyskała nominację do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego w konkursie na najlepszą polską książkę roku 2017 organizowanym przez Festiwal Literatury dla Dzieci. W konkursie “Lokomotywy” na dziecięca książkę roku 2020, “Rewolucje” i “Wirus” znalazły się w finale kategorii “Fakt”. Książki były wielokrotnie omawiane i recenzowane na łamach fachowych czasopism, podczas audycji radiowych i telewizyjnych (m.in. w programie “Xięgarnia” TVN) a także przez książkowych blogerów. W 2020 “Kosmos” doczekał się adaptacji teatralnej, przygotowanej przez katowickie “Ateneum”. W 2021 “O Choroba” została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii graficznej w konkursie Książka Roku 2021 Polska Sekcji IBBY. Tenże tytuł doczekał się również pierwszej nagrody w konkursie edytorskim Dobre Strony organizowanym przez Wrocławskie Targi Dobrych Książek. W tym roku, nakładem wydawnictwa Agora, ukazała się jego najnowsza ,,Książka o narkotykach”.
Recenzje
,,Mury”
,,Słowo mur z jednej strony jest nacechowane bardzo negatywnie. Kiedy o nim myślimy, często przed oczami pojawia się nam obraz zasiek z drutu kolczastego. Z drugiej strony funkcjonuje na przykład powiedzenie ,,stanąć za kimś murem”, co oznacza zupełne poświęcenie w imię pewnej relacji. Boguś Janiszewski napisał, a Max Skorwider narysował książkę u której podstawy był doskonały pomysł! ,,Mury” to jak się okazuje, temat tak szeroki i interesujący, że aż dziw, że nikt wcześniej nie zabrał się za jego opracowanie!” bajkochlonka.pl
,,Sex. To, o czym dorośli Ci nie mówią.”
,,Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy rodzice entuzjastycznie przyjmą tę książkę. Żeby uznać ją za wartościową, trzeba bowiem się zgadzać z jej treścią. Mam jednak wrażenie, że zarówno w tekście dzięki Bogusiowi Janiszewskiemu jak i w warstwie wizualną, za sprawą Maxa Skorwider, udało się zawrzeć logiczną argumentację, wskazującą na trafność przekazywanych ciekawostek.
,,I żeby było jasne, cała ,,kontrowersja” książki ,,Sex. To, o czym dorośli ci nie mówią” kryje się przede wszystkim w jej tytule oraz rzucającym się w oczy, różowym kolorze okładki. W środku znajdziecie przede wszystkim fakty z różnych dziedzin nauki, doprawione współczesnymi poglądami, które także mają swoje odzwierciedlenie w badaniach i różnego rodzaju publikacjach.” bajkochlonka.pl
,,Jak wspierać dziecko w szkole, która nie działa? Poradnik dla rodziców.”
,,Jestem pod ogromnym wrażeniem tego poradnika. Nie mam wątpliwości, że to książka, którą powinien przeczytać KAŻDY.
Wielokrotnie zastanawiałam się dlaczego system szkolny nie działa.
Dlaczego przez tyle lat, nie potrafimy wyjść z plątaniny antyrozwojowych pomysłów?
Wyjaśnienie znalazłam w w pierwszych dwóch rozdziałach tej książki.
Autorzy krok po kroku wprowadzają nas w najczarniejsze zakamarki funkcjonowania systemu szkolnego.
Stawiają wiele odważnych tez, zatrzymują, zapraszają do dyskusji.
Wchodzą bardzo głęboko w zawiłości systemu szkolnego i z wyjątkową lekkością owe zawiłości nam wyjaśniają.
Dzięki temu zaczynamy ROZUMIEĆ ten system i to w co nas wciąga.” dzieciecapsychologia.pl
Wywiady
“Ekonomia. To o czym dorośli ci nie mówią” ma przede wszystkim inspirować. Zależy mi nie tyle na efekcie poznawczym, co emocjonalnym. Chcę dziecko zaciekawić, zmotywować do dalszych poszukiwań w przyszłości. Jeśli po lekturze zostanie w czytelniku jakaś drobina ciekawości świata ekonomii uznam, że mój cel został osiągnięty. Głęboko wierzę, że z tej drobnej inspiracji zaszczepionej dziś, może w przyszłości wyrosnąć coś naprawdę poważnego i wartościowego.” kultura.onet.pl
„Książki Mózg czy Emocje powstały, ponieważ odczuwałem pewne deficyty związane z edukacją szkolną. Mam takie obserwacje, że dzieci w szkole traktuje się jako istoty, które kierują się przede wszystkim racjonalnym myśleniem, a kwestie związane z przeżywaniem i rozumieniem emocji są zepchnięte na margines. A tak naprawdę jesteśmy emocjonalni i to emocje nami kierują” kulturaupodstaw.pl