Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, “Piśmie” i „Gazecie Wyborczej”. Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy – z Jerzym Jedlickim.
Jako psychoterapeutka zajmuje się pracą z kobietami w okresie okołoporodowym. Prowadzi terapię kobiet w ciąży, po doświadczeniu utraty lub po trudnym porodzie. Opublikowała zbiór felietonów “Matka młodej matki”, w której opisuje doświadczenie stawania się babką. Jest też autorką cyklu rozmów “W poszukiwaniu nadziei”, które prowadziła online w okresie pandemii.
Rozmowa z drugim człowiekiem to jej zawód, pasja i sposób na przekraczanie samotności.
W maju 2023 roku ukazała się książka “Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu” a jej najnowsza ,, Swoją drogą…”, napisana we współpracy z Bogdanem De Barbaro, ukazała się w październiku tego roku. Obie książki wydane zostały nakładem wydawnictwa Agora.
“Przeprowadzę Cię na drugi brzeg”
Aby każda kobieta mogła doświadczyć swojego porodu tak, by stał się dla niej źródłem siły, radości i mocy. I dla wszystkich kobiet, które nie znajdują słów dla opisania ran zadanych im, gdy rodziły.
Justyna Dąbrowska wraca do swojego najważniejszego tematu: do kobiety w ciąży i tej, która właśnie urodziła dziecko. Po latach od sukcesu akcji „Rodzić po ludzku” porozmawiała z kobietami, które z różnych powodów nie chcą wspominać swojego pobytu w szpitalu położniczym. Pyta je – z czym zostałaś? Justyna Dąbrowska słucha ich historii a potem wyjaśnia językiem psychoterapeutki co w danej sytuacji się tak naprawdę stało. To są sytuacje, które nigdy nie powinny się wydarzyć, ale się dzieją – autorka chce powiedzieć kobietom: to nie Wasza wina. Dzięki tym rozmowom, dzięki słowom które znajduje psychoterapeutka krzywda kobiet zyskuje swoje imię, autorka ma nadzieję, że dzięki temu traumy mogą zacząć się leczyć. Autorka zastanawia się również, gdzie bije źródło przemocy systemowej, która wciąż ma miejsce w szpitalach.
Drugą część książki stanowią rozmowy z położnymi o tym, jak może wyglądać dobry poród, taki, w którym rodzi się mocna, świadoma swojej siły matka, która może rozpocząć nieobciążoną cierpieniem relację z nowo narodzonym dzieckiem.
To książka zarówno dla kobiet, które zostały źle potraktowane, pozostały z traumą jak i dla tych, które chcą świadomie przygotować się do porodu, zastanowić nad tym jakie mają potrzeby i dowiedzieć się jakie mają prawa w porodzie. Książka będzie także nieocenioną pomocą dla wszystkich osób, które chcą prawdziwie wspierać kobiety w czasie, kiedy stają się matkami.
Wydawnictwo Agora, maj 2023 r.
Recenzje
,,Spojrzenie wstecz”
,,Autorka rozmów, która jest nie tylko dziennikarką, ile psycholożką i psychoterapeutką, umiejętnie, z niebywałym taktem i empatią, zadaje proste, mocne pytania, na które zawsze najtrudniej udzielić niebanalnych odpowiedzi. Wędrujemy od jednej fundamentalnej kwestii do następnej, a jednak rozmówcy jakimś cudem wciąż unikają patetycznych wyznań, nadętych deklaracji, truizmów, złorzeczeń czy narzekań na “nieszczęsną młodzież”. Zarazem sporo tutaj dystansu, humoru i ironii, pozytywnego myślenia i radości życia.” Grzegorz Wysocki w Culture.pl
,,Miłość jest warta starania”
,,Choć poruszane tematy są w większości trudne, to czyta się te wywiady z lekkością i z ciekawością. To co było dla mnie szczególnie ciekawe, to spojrzenie na historię Polski oczami osób, które tam były. Z racji wieku w zasadzie większość rozmówców w jakiś sposób zetknęła się z wojną, obozami czy okupacją Polski. Swoje przeszłe doświadczenia zestawiają one z obecną sytuacją panującą w naszym kraju.
Rozmówcy opowiadają ze szczerością na pytania Dąbrowskiej, a ona daje im sporo przestrzeni. To naprawdę pouczająca książka, warta zapoznania się z nią i powrotów do niej. W publikacji znajdziemy również zdjęcia rozmówców, wykonane przez Mikołaja Grynberga” -Monika Matura
Wywiady
Mógłbym ten felieton okrasić bogato cytatami z „Miłość jest warta starania”, bo są tam perły. Ale tym razem pasuję, bo chciałbym, żebyście dotarli i dotarły do tego skąd się wzięły, że nie są to złote myśli rzucane w powietrze dla poklasku i przychylnych pokiwań głową, a swoje źródło mają w ugruntowanej, budowanej latami postawie filozoficznej. Piękne są te wywiady i niezwykła jest kultura im towarzysząca. Jeśli wątpicie w jakość debaty publicznej (i słusznie), jeśli jesteście zmęczeni jednokanałową komunikacją Fejsbuka – sięgnijcie po te wywiady. Wojciech Szot w Zdaniem Szota
Rozmowa to mój żywioł, pasja i pocieszenie. Kiedy się rozmawia o ważnych sprawach to czasem się udaje jakoś przekroczyć tę samotność, w której każdy z nas jest dożywotnio uwięziony. Udaje się poczuć, że możemy wzajemnie coś od siebie zaczerpnąć. Rozmawiam z ludźmi, którzy są zrobieni z dobrego, przedwojennego materiału, bo oni są szczerzy, nie krygują się i mają ciekawe rzeczy do powiedzenia. Rozmawiam, bo jestem ciekawa, co widać z tego szczytu, na który oni się wspięli. Rozmawiam, bo chciałabym usłyszeć coś krzepiącego o tym, jak to wszystko się kończy. I nie zawodzę się.
-Justyna Dąbrowska o książce ,,Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami” więcej…
Tytuł ma zresztą wiele znaczeń. Widzę poród jako przeprawę na drugą stronę wartkiej rzeki. To przejście przez żywioł: wysiłek, trud, satysfakcja. Na drugim brzegu jest dziecko, z którym się witamy po wielkim wysiłku. Przewodniczką w tej przeprawie jest położna, ona mówi: pokażę ci, czym poród może być, pomogę. Ale jest też inne znaczenie, które wypływa z mojej pracy psychoterapeutki: „przeprowadzę cię na drugi brzeg przez twoje trudne doświadczenie, przez twoją traumę”. Pomogę ci znaleźć ukojenie.
-autorka o swojej najnowszej książce ,,Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu” dla Tygodnika Powszechnego